Diş gıcırdatma nedenleri

Screen Shot 2015-12-20 at 8.38.07 PMDiş gıcırdatma neden olur?

Diş sıkma, diş gıcırdatma (bruxizm) uyku sırasında dişleri sıkmak, kenetlemek ve sertçe birbirine sürtmektir. Bunun birçok nedeni olabilir. Farenjit, bağırsak enfeksiyonu, saman nezlesi, sinüzit, burun kemiği eğriliği, burun polipleri olalarda,allerjik kişilerde, psikolojik faktörlerden olabilir. Bunun dışında alt üst çene ilişkilerindeki dengesizlik, dişleirn üst üste gelmesi ya da çapraşıklık olması kişinin istemsiz olarak dişlerini sıkmasına ve gıcırdatmasına sebep olabilir.

Sonuç olarak diş gıcırdatan bir kişinin çene eklemlerinde aşınmalar bunun sonucunda ağrılar olabilir. Ayrıca diş boylarının kısalmasına ve diş sinirinin açığa çıkmasına sebep olabilirler. Sıcak, soğuk, atlı, ekşi yiyecekler ve içeceklerde hassasiyetler olmaya başlar. Diş etlerinde de problemler başar. Ağrılar ve şişlikler görülür.

Bu sıkıntıları yaşamamak için bir dişhekimine görünüp sebep araştırılmalı. Eğer dişlerden kaynaklanıyorsa dişhekiminiz, gece plağı dediğimiz bir dişlik yaparak oluşabilecek zararlardan sizi koruyabilecektir.