Yetişkin ve Çocukluklarda Ortodontik Tedavi

Screen Shot 2015-12-20 at 9.18.41 PM

Ortodontik tedavi sayesinde çarpık dişlerin ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesi, boşlukların kapatılması , diş ve dudakların düzgün hizalanması sağlanmaktadır. Diş çapraşıklıkları ve hatalı kapanış durumlarıyla karşılaştığımızda artık ortodonti konuşuyoruz diyebiliriz.

Peki bu durumun bize ne gibi zararları olduğunu hiç düşündünüz mü?

Dişler düzgün olarak karşılıklı gelmezlerse düzgün kesme ve öğütme yapamazlar . Bu durumda yemek yemek kişi için zorlaşır. Görüntüsünden mutlu olmayan bir insanın kendine güveni azalabilir. Alt ve üst çenenin birbirine uyumsuz bir şekilde kapanmış olması kulağın ön bölgesinde basınç yapabilir ve çene ekleminde ağrı olabilir. Dişlerinde çapraşıklar olan bireylerin yeterli ağız temizliğini sağlayamamış olmaları zaman içerisinde zor ulaşılan bölgelerde çürüklere ve diş taşlarına sebep olacaktır. Yine çapraşıklık sebebiyle bazı dişlere fazla kuvvet geldiğinden dolayı dişeti çekilmeleri görülebilmektedir.

Çocukluklarda ortodontik tedavi

Çocukluk dönemi aslında en önemli zamandır. Bu dönemde süt dişlerinin erken kaybı yer tutucularla koruyucu ortodontik tedavinin başlamasına neden olacaktır. Yer tutucu gerektiği halde uygulanmamışsa her iki tarafta dişler boşluğa doğru devrilir, karşı çenedeki dişler boşluğa doğru uzar alttan gelen dişe yer kalmaz. Böyle kolay bir tedaviyle aslında hayatı boyunca hiçbir sorunu olmayacak çocuğun tedavi yapılmazsa ileride teller takmak zorunda kalması da üzerinde durulması gereken bir durumdur. Eğer çocuğunuzun kötü alışkanlıkları varsa (parmak emme, kalem ısırma, tırnak yeme gibi) mutlaka dişhekiminize bunun ileride sorun yaratıp yaratmayacağını sormalısınız.

Çocukların 7 yaşını doldurmadan mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekmektedir. Erken dönemde bir problemi varsa daha kısa sürede ve daha uygun fiyatlara tedavi ettirme şansınız olacaktır. Uygun zamanda müdahale edilirse daha basit tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Yetişkinlerde ortodontik tedavi

Yetişkinlerde yanlış bir inanış vardır. Zamanında küçükken yapılmadı ortodontik tedavi artık benden geçti diye düşünürler. Tabiki yanlış bir inanış bu. Hayatınızın her döneminde, hatta 50 yaş üzerindeyseniz bile ortodontik tedavi yapılabilir, sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olabilirsiniz.