Ortodonti Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey – 60 Soru ve Cevap

IMG_8324Öncesi ve sonrası resimleri için Instagram hesabımıza bakabilirsiniz Dentaklinik Instagram

1. Ortodonti nedir?
Ortodonti dişlerin kötü kapanışı ve çeneler arasındaki problemlerin teşhis ve tedavisini yapıldığı diş hekimliği dalıdır.

2. Ortodontik tedavi nedir?
Problemler erken teşhis edildiğinde diş teli tedavisi koruyucu tedavilerle de önlenebilmektedir. Ortodontik tedavi sadece dişleri hareket ettirme işlemi olarak düşünülmemelidir. Bireysel özellikleri de göz önüne alarak, hangi bölgeye ne zaman nasıl hangi aparatla ya da malzemeyle müdehale edileceğinin karar verilmesidir.

3. Ortodontik tedavi nasıl yapılır?
Her hastanın klinik gereksinimleri farklıdır. Hareketli apareyler kullanılarak yapılabilir, sabit metal ya da estetik braketler uygulanarak olabilir, hasta uygunsa şeffaf plaklarla yapılabilir, erken teşhis edilen alışkanlık kırıcı apareyler ya da koruyucu dolgu tedavileri ile problemler öngörülerek önlenebilir. Bazı durumlarda ortognatik cerrahi ile birlikte yapılabilmektedir. Bu yüzden ilk önce hastanın analizinin yapılması, bence en doğru başlangıçtır.

4. Ortodontik tedavinin faydaları nelerdir? Niye ortodontik tedavi yaptırmalıyım?
Öncelikle ortodontik tedavi zorunlu bir tedavi değildir. Ancak bazı durumlarda ileri derecede çapraşıklıkların olması diş çürümelerine sebep olabilmektedir. Düz bir bölgeyi temizlemek daha kolaydır. alt ve üst çenenin birbirine uyumsuz olmasından dolayı oluşan eklem problemlerinin gideriliyor olmasıda ortodontik tedavinin faydalarındandır. Ortodontik tedavi sonrası güzel bir gülümseme insana psikolojik olarak da özgüven vermekte ve sosyal ilişkilerinde avantaj sağlamaktadır.

5. Ortodontik tedavi ihtiyacının belirtileri nelerdir?
Dişlerin gözle görünür şekilde çarpraşık, düzensiz olduğu durumlarda, alt çene veya üst çenenin normalden daha önde ya da geride görünüyorsa, parmak emme ,dudak ısırma gibi doğru olmayan alışkanlıkların devam ettiği durumlarda mutlaka çocuklarımızı muayene ettirmeliyiz. Erken veya geç diş kayıpları, ağızdan solunum, diş sıkma ,dişlerin kapanışta birbirine temas etmemesi ortodonti ihtiyacını gösterebilir.

6. Ortodontik tedavinin süresi nedir? Kaç sene diş teli takmak gerekiyor?
Ortodontik tedavilerin süresi hastaya göre değişebilmektedir.Ortodontik tedavi bazen daha kısa sürebilmektedir.Doktorunuza sorduğunuzda size verilen cevaplar genelde şöyledir; Alışkalık kırıcı apareylerin 10 ay-1 sene ağızda kalması gerekmektedir. Bunun dışında 1.5 yıl – 3 yıl arasında tedavilerin şekline göre diş teli tedavisi sürebilmektedir. Şeffaf plaklar ile yapılan tedaviler genellikle daha küçük problemler olduğu için daha kısa sürebilmektedir.

7. Ortodonti fiyatları ne kadardır?
Uzun süreli tedaviler olduğunu düşünecek olursak ilk etapda yüksek gibi görünen tedavi ücretleri aslında sonuca bakıldığında uygun fiyatlarda hem estetik hem de dişlere zarar vermeden yapılan tedavilerdir. Internet üzerinden fiyat vermek mümkün ve yasal değildir. Bilgilendirme için kliniğimizi arayabilirsiniz: DentaKlinik, Pendik, 444 91 95.

8. Ortodontik tedavi için ne yapmam lazım?
Öncelikle ortodontik tedavi için diş hekiminizden randevu almalısınız. Tedavi süresince dişlerinizi temiz tutmak ve diş hekiminizin size kullandırmak istediği diş apareyler ya da lastikleri zamanında ve düzgün kullanmanız, ortodontik tedavinize başlanmadan önce diştaşı temizliğinizi ve diş dolgularınızı yaptırmanız,diş hekiminiz tarafından gerek görüldüyse 20 yaş diş çekimlerinizi de yaptırmış olmanız gerekebilir.

9. Ortodontik tedavisini en iyi nerede yaptırabilirim?Hastane ya da klinik tavsiye eder misiniz?
Bir kaç doktorla görüştükten sonra hayatınızdaki değerli bir zamanı birlikte geçirmek istediğiniz doktorunuzu seçeceksiniz. Sürekli ulaşabileceğiniz bir hekiminizin olması gerektiğinide unutmamanız gerekir. Her insana göre en iyinin anlamı farklılıklar gösterir. Size göre en iyi en ucuz olabilir veya evinize en yakındır yada haftanın her günü ulaşmaktır. Bazen de en iyi iletişim kurabildiğinizdir. Ayrıca tedavi planınında size uygun olması gerekir, buna siz karar vereceksiniz.

10. Ortodontik tedavilerde devlet yardımcı oluyor mu, katkı yapıyor mu? Bağ-Kur, SGK, SSK, Emekli sandığı ortodontik tedavi diş teli ücretlerini kısmen de olsa karşılıyor mu?
Özel sağlık sigortaları ortodontik tedaviyi karşılamaz. Diğer sağlık sistemleri de devlet hastanelerinde ,üniversite hastanelerinde bu tedavileri karşılar. Ancak; son yıllarda hastalardaki artışlardan dolayı çok uzun zamanlara randevu verildiğinden hastalar daha çok özel kliniklerde yaptırmayı tercih etmektedir. Uzun süreli bir tedavi olduğu için ,her ay kontrollerin olması, ulaşım ve yemek gibi ek masrafları da düşününce size yakın bir klinikte tedavinizi yaptırmak daha mantıklı olabilir.

11. Ortodontiye başladıktan sonra masraflar nelerdir?
Ortodonti tedavisi öncesinde yapılan dolgu ve diştaşı temizliği gibi hazırlık aşaması tedavi ücreti dışında bir masraftır. Ara dönemlerde de hastaların dişlerine bakmaması yeni tedavi masrafları çıkartabilir. Bunlarla karşılaşmamak için iyi ağız hijyenine azami dikkat göstermek gerekmektedir. Özel diş fırçası, ara yüz fıçaları, mum, ağız suları, özel diş bakım ürünleri ek masraflar oluşturabilir. Bunlar zaten normalde dişlerinize bakım için harcadığınız standart masrafı geçmeyecektir.

12. Ortodontide en son yenilikler nelerdir?
Şeffaf Plaklar yetişkin hastalar tarafından çok tercih edilmektedir. Tabiki basit ortodontik problemler için çözüm olabilmektedir. Porselen braketler de görüntü açısından tercih edilmektedir.

13. Ortodontik tedaviye  ne zaman başlamalı?
Ortodontik tedaviye erken başlarsanız, sizin standartlarınıza uyum sağlanır; ortodontik tedaviye geç başlarsanız,siz standartları yüzünüze adapte etmek zorunda kalırsınız. 7 yaş civarında diş hekiminizin kontrolünde olmanız daha avantajlı olacaktır. Çocukların gelişimlerine, diş sürme zamanlarına göre farklılıklar göstermektedir. Unutmayın ki çocuğunuz bu tedaviyi kendisi istemeli ve özlük bakımlarını yapabilecek yetide olmalıdır. Dişlerin çarpık görünmesi onun bu tedaviyi istemesini ve tedavi sürecine daha kolay adapde olmasını sağlayacaktır. Erken başlamak her zaman tercih sebebidir. Ancak her yaşta tedavi olabilirsiniz. Bazen implantlar için yer açmak amaçlı da ortodontik tedavi uygulanabilmektedir. Bu yüzden 50 yaşında bile uygulama yapılabilmektedir.

14. Ortodontik tedavi için en ideal yaş kaçtir? Her yaşta ortodontik tedavi yapılabilir mi? 30,40, 50 yaşından sonra tedavi olur mu? Yetişkin ortodonti tedavisi nasıl olur?
Genelde en ideal yaş ergenlik öncesidir. Küçük yaşlarda uygulanan tedavi protokolleri ile 30,40,50 yaşından sonra yapılan tedavi protokolleri farklıdır. Her yaşta tedavi olunabilir. Yetişkin ortodontisi daha uzun sürebilir.

15. Dişlerimi düzelttirmezsem ne gibi problemlerle karşılaşabilirim ?
Çapraşıklıktan dolayı çürükler olabilir, çene ilişkileri bozuk olmasından dolayı eklem problemleri olabilir veya hiç sorun çıkmayabilir. Ortodonti zorunlu bir tedavi değildir. Ama bazı sağlık sorunlarına sebep oluyorsa yapılması yararlıdır. Ayrıca dişlerinizin görüntüsünden memnun değilseniz, daha sonradan sağlıklı dişlerinizi keserek yapılacak bir uygulamadan çok daha sağlıklı bir tedavi şeklidir.

16. Ortodontik tedavi kalıcı bir tedavi midir?
Dişler daima hareket halindedir. Gerekliliklere uyarsak neden kalıcı olmasın? Bu yüzden tedavi sonrası koruyucu plaklar ve iç kısmından retainer denilen ince teller uygulanması kalıcılığını arttıracaktır.

17. Ortodontik tedavi pahalı bir işlem midir? 
Ortodontik tedavinin süresine bakıldığında pahalı tedavi değildir. Ücreti, klinik şartlarına bağlı olarak değişiklikler gösterse de yapılacak tedavi planına göre de farklılıklar gösterebilmektedir.

18. Ortodontik tedavilerin yapılmaması gereken durumlar varmıdır? Ne  gibi durumlarda yapılması sakıncalıdır?   
Kurallara uyulduğu müddetçe diş teli tedavisi uygulanabilir. Ciddi dişeti problemi olan hastalarda ve bazı durumlarda tercih edilmeyebilir.

19. Kulaklarımın önündeki ağrı dişlerimdeki bozuklukla ilgili olabilir mi?
Kulaklarınızın önündeki ağrı eklem problemini gösterebilir. Bu da çenelerin kapanış probleminden kaynaklanabilir. Dişlerin duruşu düzgün bile olsa bu gibi durumlarda ortodontik tedaviye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

20. Üst dişlerim önde, alt dişlerim ve çenem arkada, diş teli faydalı olur mu? Dişleklik ortodonti ile düzelir mi?
Tabiki bu gibi durumlarda diş teli tedavisi faydalı olacaktır. Ortodonti hastasının hangi yaşta başvurduğu bu tarz dişleklik dediğiniz durumlarda daha önemlidir. Bazen sadece tel tedavisi yeterli olamamakta özel apareyler kullanılmakta, bazen de ameliyat olunması gerekmektedir.

21. Alt dişlerim ve alt çenem önde, üst dişlerim arkada, ortodonti bunu duzeltir mi?
Alt çene önde konumlandığı durumlarda da diş teli tedavisi yararlı olacaktır. Bu gibi çene bozukluklarında hastanın yaşı tedavinin şeklini belirleyecektir. Sadece tel tedavisi yeterli olamayabilir. Hastanın ameliyat olması da gerekebilir.

22. Çene amelliyatı gerekir mi?
Çene ilişkilerinin aşırı bozuk olduğu durumlarda yapılan analiz sonucunda hekiminiz ameliyat kararı verebilir.

23. İmplantım var, diş teli takabilir miyim?
İlk tercihimiz implant yapılmadan ortodontik tedavi olunması ve tedavinin sonuna doğru ya da sonunda implantın yapılmasıdır. İmplantın yerini uygun bir şekilde hazırlamak isteriz. İmplantınız daha önceden yapılmışsa onu yerinden oynatamayacağımız için tedavi planının daha farklı olmasına sebep olabilir. İmplantınz varken de ortodontik tedavi yapılabilir. Ancak bunun düzelebilen ve düzelemeyen kısımlarını doktorunuzla detaylı olarak konuşmuş olmanızda fayda vardır. Beklentiler her zaman mutluluğumuz için önemlidir.

24. Tel takmadan dişler düzelmez mi?
Dişlerin daha sağlıklı olarak düzeltmenin yolu diş teli tedavisidir. Ortodontik tedavi bazı durumlarda tel takmadan da olabilir. Şeffaf plaklar , invisible aligner ,invisaling, görünmeyen plaklar dediğimiz aslında temelde aynı olan daha çok hafif ortodontik bozukluklarda tercih ettiğimiz bir ortodontik tedavi şeklidir. Bilgisayar destekli, belli aralıklarla ölçü alınarak ve takılıp çıkartılarak kullanılabilen bir tedavi şeklidir. Kompozit lamina, porselen lamina ya da porselen yapılarak da dişler düzenlenebilir. Ancak dişin çıktığı yönü değiştiremedeiğimiz için en estetik sonuç yine de ortodonti ile olacaktır.

25. Ortodonti için diş hekiminden fikir almak ücretlimidir?
Sorularda ücret ya da fiyat sorulduğu zaman bölgesel değişiklikler olabildiğinden net fiyatlar verilememektedir. Kliniklerin farklı düzenleri olabilir. Bizim yaklaşımımız önce analizi yapıp tedavi şekline göre fiyatlandırma yapmaktır. O yüzden para konusu tedavi planı yapılıp karşılıklı anlaşıldıktan sonra gündeme gelmektedir. Her klinikte farklı olabilir, ancak bu da yanlış yaklaşım demek değildir.

26. Ortodontik tedaviye karar verdiğimde ne yapmam gerekiyor?
Öncelikle tedavi yaptıracağınız kliniğinizi seçmelisiniz. Sizin diş hekiminize muayene olmanız zaten bu sürecin başlaması için yeterli olacaktır.

27. Ortodonti önce ve sonrası resimleri nereden bulabilirim?
Öncesi ve sonrası resimleri için Instagram hesabımıza bakabilirsiniz Dentaklinik Instagram . Muayene olduğunuz diş hekiminiz size resimler gösterebilir, kendi durumunuzu mesela bilgi@dentaklinik.com gibi bir mail adresine mail atarsanız size benzer öncesi ve sonrası fotoğraflar gönderilebilir.

28. Görünmeyen teller var mı? Görünmeyen diş teli nedir?
Görünmeyen teller porselen ya da buna benzer materyallerden yapılan braketlerden oluşur. Metal tellerin bir kaplamayla daha estetik görünmesi sağlanır. Ancak bunlar zamanla soyulabilir.Görünmeyen braketler ortodonti hastasının ağızında daha az metal görünmesinden dolayı daha estetiktir.

29. Şeffaf tel var mı?
Tam olarak şeffaf değildir. Üzerinde kaplama vardır. O da zamanla soyulabilir.

30. Görünmez braket (invisalign) Nedir?
Şeffaf plaklarla yapılan bir ortodontik tedavidir. Az çapraşıklıklarda kullanayı tercih etmekteyiz.

31. Şeffaf plak tedavisinin ( İnvisalign ) ücretleri nedir?
Hastadan ölçü alındıktan sonra bilgisayar ortamından kaç set ile sorunun çözüleceği belirlenip, ücretlenme o şekilde yapılır. Ancak unutmayalım ki metal braketli tedavi daha uygun fiyatlı olacaktır.

32. Estetik braketler nedir?
Porselen ya da ona benzer materyallerden yapılmış şeffaf daha az belirgin braketlerdir.

33. Metal braketler nedir?
Metal, gri renkli küçük kare şeklindeki dişerin doğru pozisyona gelmesini sağlayan ortodontik malzemelerdir.

34. Şeffaf, görünmez diş telleri ile klasik metal diş telleri arasındaki farklar nelerdir? Hangisi iyidir?
Metal diş telleri daha ekonomiktir. Şeffaf diş tellerinde tedavi bir miktar daha uzun sürebilir. Şeffaf plaklar daha kısa sürebilir fiyat olarak da bir miktar daha yüksek olacaktır..

35. Diş telinin ilk günleri nasıldır ?

Ortodontik tedavinin ilk günlerinde hassasiyetler olabilmektedir. Alışma süreci olduğundan uzun sürmeyecektir. Unutmayın ki küçük çocuklar bu tedaviyi yaptırabilmektedir.

36. Kontroller ve seanslar ne zaman ? Kaç seans gerekir?
Tedaviye başlandığı zaman ilk ay daha sık görünmek gerekebilir. Daha sonraları ayda bir randevu verilmektedir. Seans sayısı önceden belirlenememektedir.Kabaca kaç yıl süreceği bilgisi verilebilmektedir. Bazı durumlarda hastamız her hafta çağrılabilmektedir.

37. Yer açmak için diş çekilmesi gerekecek mi?
Ortodontik tedavi öncesinde yapılan analiz sonucunda diş çekimi olmadan da tedavi olabiliyorsa zaten doktorunuz size bu bilgiyi verecektir. Diş çekimi olmadan da ortodontik tedavi yapılabilmektedir.

38. Ortodonti tedavisi sırasında ağrı veya hassasiyet olacak mı?
Ortodonti tedavisi sırasında ilk dönemlerde az da olsa ağrı ve hassasiyet olabilmektedir. Kontrol seanslarından sonra da ilk 24-48 saatler arasında yeni hareketler verildiği için hassasiyetler ve küçük ağrılar olabilmektedir. Ama dayanılmayacak gibi değildir.

39. Tedavim sırasında nelere dikkat etmem gerekiyor ? Kısıtlamalar var mı ?
Ortodontik tedaviniz başlarken yememeniz gerekenler listenizi veriyoruz. Yapışkan , şekerli, çekirdekli yiyecekler , asitli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Hem dişlerimiz çürümesin hem de braketlerimiz ve aparatlarımız kırılmasın diye.

40. Telleri çıkardıktan sonra dişlerimin üzerinde leke kalır mı?
Teller çıkartıldığında diş yüzeylerinde leke kalmaz. Braketler dolgu ile yerleştirilmektedir. Altlarına besin artığı girmemektedir.Bu yüzden dişlerin üzerinden braketler çıkartıldığı zaman eğer dişlerinizi tedavi sürecinde iyi temizlememişseniz braketlerin çevresinde sizin bakmadığınız için oluşan lekelenmeler olabilir.Çürükler dahi olabilir. Bunlar tedavi sırasında sizin dişlerinizi düzgün temizlik yapmamış olmanızdandır.

41. Tedavi amacıyla diş eksiltmenin sakıncası var mı?
Diş çarpıklığının esas sebebi dişlerin çenede yer bulamamasından kaynaklanıyorsa diş çekimi gerekebilir.

42. Ortodontik tedavide dişler nasıl fırçalanır?
Normalden daha sık fırçalanır. Tellerin ara bölgelerine sıkışan besin artıklarının da uzaklaşması gerekmektedir. Özel Fırça, diş arası fırçası, gargara kullanımına ek olarak ağız duşu dediğimiz özel bir ağız bakım cihazını da önerebiliriz.

43. Dişler doğru pozisyona geldiğinde ne olacak?
Hastanın var olan ısırma problemleri , eklem problemleri düzelmiş olacaktır. Bu aşamada tedavi bitim aşamasına gelecektir. Estetik olarak istenilen düzeye gelmiş olacaktır.

44. Ortodontik tedavi acı verir mi?
Acı hissetmek kişiye göre değişmektedir. Küçük farklılıklar olabilir. Mutlaka az da olsa dokularda hassasiyetler , dişlerin hareket etmesinden dolayı hafif ağrılar olabilmektedir. Çok ağrılı bir tedavi olsaydı yapılmazdı diye düşünmeliyiz.

45. Ortodontik tedavi ne kadar başarılı olacak?
Ortodontik tedavi öncesi analiz yapıldığı için tedavinize başlandığında eskisinden daha iyi olacağını bilmelisiniz.

46. Ortodontik apareyler dişime zarar verir mi?
Ortodontik apareyler dişlere zarar vermez. İyi bakım yapılmazsa dişler çürüyebilir. O yüzden doktorunuz sizi sürekli olarak bu konuda uyarır. Uyarıları ciddiye almanız sizin yararınızadır.

47. Braket ve dişlerimin bakımı nasıl olacak?
Braket ve dişelrinizi özel fırçalarla temizleyecek,ağız gargarası kullanacak ve bakımını yapacaksınız. Diş hekiminiz gerek görüldüğünde, iyi bakamadığınız zamanlarda diş taşı teizliği yaptırmanızı isteyebilir.

48. Braketler (diş telleri) okulumu ve normal yaşantımı etkiler mi? 
Braketler (diş telleri) ilk takıldığında farklı hissedeceksiniz. Ancak daha sonra onlar da vücudunuzun bir parçası gibi olacağından okulunuzu veya normal yaşantınızı etkilemeyecektir.

49. Braketlerimle ( diş tellerimle) dişlerimi fırçalayabilecek miyim? 
Braketlerinizle (diş tellerinizle) dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ortodontik diş fırçaları ve ara yüz fıçaları vadır. Ortodontik tedaviniz esnasında size bu bilgiler belli aralıklarla zaten verilecektir.

50. Braketler ( diş teli) diş çürüğüne neden olur mu?
Braketler (diş teli) kendi başına diş çürüğüne sebep olmamaktadır. Dişlerimizi düz yüzey olduğunda korumak daha kolaydır. Braketler (diş teli) olduğunda normalden daha iyi dişlerimizi fırçalamazsak dişlerimiz çürüyebilir. Yani dişlerimizi iyi fırçalamazsak dişlerimiz çürür.

51. Diş telleri ile ıslık çalabilir miyim, müzik aleti çalabilir miyim?
İlk etapta ağız içine uygulanmış olan yabancı maddeler konuşmamızı bile az da olsa etkiler. Ancak çok kısa bir süre sonra konuşmanız da düzelir ,ıslık öttürebilir ve müzik aleti çalabilirsiniz.

52. Acil durumlarda ne yapılmalı ?
Acil durumlarda uygunsanız kliniğimize uğrayabilir, telefonla acil durumunuzu bildirebilir ve ne olduğuna bağlı olarak çözümünüzü öğrenebilirsiniz. Whats up , massenger gibi teknolojiyi de kullanarak diş hekiminize durumunuzla ilgili mesaj ya da resim atarak size yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

53. Randevularımı okuldan çıktığım saatlerde veya haftasonu alabilir miyim?
Randevularınızı okuldan çıktığınız saatlerde veya haftasonu alabilirsiniz.

54. Braketlerle spor yapabilir miyim?
Diş teli takan herkes spor yapabilir. Ön bölgeden darbe alma ihtimali olan sporlar yapılıyorsa koruyucu spor plakları yapılabilir. Diş teli takmak spor yapmaya bir engel oluşturmamaktadır.

55. Çocuğumu hangi yaşta ortodonti muayenesine getirmeliyim?

7 yaş ve sonrası ortodonti muayenesi yapılması uygunudur. Ancak normal diş hekimi muayenesi daha küçük yaşlarda yapılmalı ve çürük dişler tedavi edilmeli, koruyucu tedavileri yapılmalıdır.

56. Çocuğum geceleri parmağını emiyor, dişlerine zarar verir mi ?
Çocuğunuzun gece parmağını emmesi dişlerinin kapanışını bozacağından ileride ortodontik problemlere sebep olacaktır. Bu yüzden alışkanlık kırıcı aparey kullanması gerekebilir.

57. Ortodonti tedavi sırasında çocuğumun çok ağrısı olur mu?
Çocuklar istedikleri bir tedavi sürecindeyseler küçük ağrılardan şikayet etmezler. Çok şiddetli ağrılar olmamakla birlikte tabiki de bir faklılık hissedecektir. Eğer çocuğunuz tedaviye isteyerek başlamışsa bunlar onu rahatsız etmeyecek boyutta olacaktır.

58. Çocuğumun ve benim dişlerimizde ki ortodontik problemleri nasil teşhis edebilirim ?
Diş hekiminizin muayene etmesi en kolay yoldur. Ancak sizin de anlayabileceğiniz durumlar olabilir. Mesela dişlerini tam kapattığında ön grup dişler arasında boşluk kalıyorsa açık kapanışı olabilir. Dişlerine baktığınızda düzgün dizili görünmüyorsa çapraşıklık olabilir. Dudaklarını kapattığında ön iki dişi dışarda kalıyorsa alt çene gelişimi yetersiz olabilir. Dişlerini kapattığında üst dişleri arkada kalıyorsa üst çene gelişimi yetersiz olabilir. Kulak burun boğaz kaynaklı hastalıklarda ya da allerjik durumlarda da nefes yolu problemlerde kapanış bozuklukları olabilmektedir.

59. Dişlerim düzeldikten sonra tekrar bozulabilir mi? Ortodontik çalışmalar kalıcı mıdır?

Ortodontik tedavi sonrası tekrar bozulmasını kimse istemez. Bunun için önlemler alınmaktadır. Bitimde içeriden ince bir tel ve üst kısmına kullanılabileceğiniz şeffaf plaklar ya da özel apareyler ile tedavi sonlanmaktadır.

60. Ortodonti sonrası dişlerimi beyazlatabilir miyim?
Ortodonti sonrası dişlerinizi beyazlatabiliyoruz. Hasamızın braketleri yani diş telleri çıktıktan 1 ay sonrasını tercih ediyoruz. Böylece dişeti dokusu da kendine gelmiş,diş minesi de hassasiyet konusunda daha sağlıklı duruma gelmiş oluyor.