Cerrahi Tedaviler

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinde yapılan tedaviler daha çok gömük yirmi yaş çekimi olarak düşünülmektedir. Tabiki gömük veya değil yirmi yaş dişleri bulundukları yerden ve pozisyonundan dolayı cerrahi operasyon gerektirebilmektedirler. Cerrahi tedaviler sadece gömük diş çekimleri değildir. İmplant uygulamaları, kist operasyonları, çene ameliyatları, abse drenajları, apikal rezeksiyon gibi bir çok alanda cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyabiliriz.

Diş hekimliğinde cerrahi müdahale denildiği zaman korkulmasına gerek yoktur. Genel olarak lokal anesteziyle yapılan küçük operasyonlardır. İşlem esnasında ağrı duyulmaz. Sonrasında da diş hekiminizin size uygulamanız için söylediklerini yaptığınızda ağrılı da olmayacaktır.

Kısaca diş hekimliğinde uygulanan cerrahi müdahaleler sonrasında ilk 24 saat en önemli zamandır. Sıcak yemek veya içecek alınmaması, sıcak duş alınmaması önemlidir. Sebebi kanamaya neden olması ve yapılan işlem sonrası kanamanın durmaması sonucu enfeksiyona dönüşmesidir. Yine ilk 24 saat sigara içilmemesi, çok tükürülmemesi önemlidir. Operasyonlar sonrasında bölgeye soğuk tampon (buz) uygulanması önemlidir. Uygulanan buz direk cilde deymemeli, 4-5 dakika da bir ara verilip yine 4-5 dakika beklenmelidir. Uzun süre cilde temas eden buz yüzünüzde soğuk yanığı yapabilmektedir. O yüzden ara verilerek 48 saat devam edilebilmektedir. Soğuk uygulama hem şişlik olmasını engelleyecek, hem de ağrınızı azaltacaktır. Yapılan işleme göre diş hekiminizin vereceği ilaçlar da tedavinizin ağrısız olmasını sağlayacaktır.