Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı (Pedodonti)

Çocuklarımızı çok küçük yaşlardan itibaren diş hekimiyle tanıştırmanın çocuk diş sağlığı açısından büyük önemi vardır. İlk 5 yıl çocukların dişlerini fırçalamalarını özellikle anne ve babalarının takip edip yapmalarına yardım etmeleri gerekmektedir. Dişler daha sürerken çürüyorlarsa yanlış alışkanlıklar yüzünden biberon çürüğü dediğimiz bir durum söz konusu olabilir.

Genel olarak çocukların dişleri çürüdüğünde nasıl olsa yeniden gelecek düşüncesiyle o şekilde bırakmak çok yanlıştır. Çocuğun beslenmesini de etkileyip sağlıklı büyümesini engelleyebilirsiniz. Dolgu, kanal tedavileri yapılarak dişlerin doğru zamanda çıkmalarına yardımcı olmak gerekmektedir. Bazen yapılacak bir şey kalmaz ve diş erken zamanda çekilmek zorunda kalabilir. Bu durumda ileride erken diş kaybı yüzünden çarpraşıklık , yer darlığı olmaması için yer tutucu yapılabilir. Çocuk diş çürükleri çok hızlı ilerleyebilir. Bu yüzden farkedildiğinde tedavi edilmesi daha uygundur.

Flor uygulamaları ve fissür örtücü uygulamaları da çocuk dişlerinin erken zamanda çürümelerini engelleyecek koruyucu tedavilerdir.