Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Nasıl Gerçekleşir?

Mine geçirgen özelliktedir. Hidrojen peroksit veya karbamit peroksitin dentin dokusuna penetre olması sonucunda gerçekleşir. Dişlere rengini veren doku dentin dokusudur.

Diş Beyazlatma Teknikleri Nelerdir?

Ofis bleaching ve Home bleaching uygulanmaktadır. Uygulanan ışık tipleri beyazlatmanın etkinliğini arttırmaktadır. Home (ev) tipi hastanin ölçüsü alınarak özel bir plak hazırlanmakta ve ilaçların hasta tarafından evde uygulanarak dişhekimi kontrolü altında uygulanmasıdır. Daha uzun zaman aldığından hastalar daha çok ofis tipini tercih etmektedir. Daha kalıcı ve uzun süreli etki olmasını istiyorsak ofis ve ev tipi beyazlatmayı kombine uygulamak daha doğru bir yöntemdir.
Ofis tipi yapılan beyazlatmalar genellikle 1 saatlik zaman almaktadır. Ev tipi beyazlatmalar 1-2 hafta sürebilmektedir.

Beyazlatma Nasıl Korunur?

Renklendirici maddelerin tüketilmesi kısıtlandırılmalıdır. Ofis tipi uygulamalar ev tipi uygulamalarla desteklenmelidir. Beyazlatma maddesini üreten firmalar 2 yılda bir tedavinin tekrarlanmasini önermektedir. Ancak bu hastanın kullanımına ve alışkanlıklarını değiştirmemesine bağlı olarak senede 1 de yapılabilmektedir.

Beyazlatma tedavisinden sonra boyar madde geçirgenliği artar. Bundan dolayı 48 saat dikkat edilmelidir. Dişlerimiz kaybettiği suyu geri alacaktır. Bunu yaparken yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliğiz. Çünkü alınan renkli besinlerin ya da boyar madde içeren alışkanlıkların ilk 48 saat duyarlı olan dişlerimize renklendirici etkisi olacağından ,yapılan tedavinin başarısını olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olacaktır.

Diş beyazlatma tedavisinden sonra ne yememeliyiz?

Çay , kahve , meyve suları , kola , şarap , karamel , cips , çikolata , vişne , salça gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Sigara içmemelisiniz.