Ortodonti

Screen Shot 2015-12-20 at 2.23.40 PM

Ortodonti Nedir?

Ortodonti çarpık dişlerin ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesi, boşlukların kapatılması, diş ve dudakların düzgün hizalanmasının sağlandığı bir tedavidir. Dişlerimiz düzgün olarak karşılıklı gelmezlerse kesme ve öğütme işlemini doğru yapamayabilir ve beslenmemizi olumsuz etkileyebilir. Bazı besinleri öğütemediğimizden yiyemiyor olabiliriz. Alt çenenin üst çeneye olan konumlanmasında bir problem varsa, kulağın arka bölgesinde basınç olabilir ve çene eklemlerinde ağrı problemi yaşayabiliriz.

Ne Zaman Ortodonti tedavisi gerekir?

Çocuğunuzda şu belirtileri gördüğünüzde ortodonti gerekiyor olabilir. Erken veya geç süt diş kaybı, çiğnemede zorlanma, ağızdan nefes alma, parmak emme, dudak ısırma veya emme, çeneler açılıp kapanırken sesler çıkması, dişlerin normalden fazla sıkılması, yanakların ısırılması, dişlerin damağa çarpması, konuşma zorlukları, yüzde simetri bozukluğu.

Ortodonti kimlere uygulanır?

Ortodonti artık sadece küçük yaşlarda değil her yaşta uygulanabilen bir tedavidir. Yaş faktörü sadece tedavinizin uygulama yolunu değiştirecektir. Ama sonuç güzel ve sağlıklı bir gülüş olacaktır.

Ortodontide kullanılan temel aletler yıllar boyunca çok değişmemiştir. Estetik çözümler ilave olmuştur. Estetik braketler, şeffaf plaklar ortodontiyi daha kabullenebilir yapmaktadır.