Protez

Porselen Laminalar

Bu protezler dişlerin sadece ön yüzeyinden çok az miktar madde kaldırarak diş yüzeyine yapıştırılan yaprak porselenlerdir. Bu yöntemle mümkün olan en az miktarda madde kaybı olmasından dolayı en koruyucu protetik çalışmalardır. Hassas çalışılması gereken bir yöntemdir.

Porselen Kuron ve Köprüler

Metal destekli kuron veya köprü ve Metal desteksiz kuron köprü olarak adlanırılırlar. Metal desteksiz olanlar daha estetik görünüme sahiptirler. Zirkonyum destekli köprüler metal yerine zirkonyum alaşım kullanılan köprülerdir. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemine kuron ( kron ) adı verilmektedir.

Köprü ise bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.